Jolanta Maciejewska

Dr n.med. Jolanta Maciejewska

specjalista dermatologii i wenerologii
Dermatolog Bydgoszcz

Co to jest dermatoskopia (dermoskopia)?

Dermatoskopia (dermoskopia) jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, umożliwiającą obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej przy użyciu mikroskopu powierzchniowego (dermatoskopu). Badanie dermoskopowe polega na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem, czyli urządzeniem z powiększeniem, zazwyczaj 10-krotnym i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne. Aparat zazwyczaj przykłada się do powierzchni badanej skóry po uprzednim pokryciu okularu olejkiem immersyjnym (czyli takim, który zmniejsza rozpraszanie i odbijanie światła). Badanie dermoskopowe daje możliwość obliczenia tzw. wskaźnika dermoskopowego (TDS). Im większa asymetria zmiany, bardziej nieregularne granice, większa różnorodność kolorów i liczba elementów strukturalnych widocznych w dermoskopii, tym wyższy będzie wynik TDS, a tym samym zalecane wycięcie wysoce podejrzanej zmiany.

badanie dermatoskopowe w Bydgoszczy

Badanie dermatoskopowe w Centrum Dermatologii w Bydgoszczy

Czułość metod dermoskopowych - skuteczność

Czułość metod dermoskopowych ocenia się na ok. 90%, a jej swoistość na ok. 72%. Dermoskopia daje więc możliwość zwiększenia czułości rozpoznania czerniaka skóry o kilkanaście do ponad 20% w stosunku do badania nieuzbrojonym okiem

Czerniak - obraz kliniczny dermatologia Bydgoszcz

Czerniak - obraz kliniczny wykonany przez dermatologa

Nowe metody diagnostyczne

Wśród nowych metod diagnostycznych znamion wyróżnia się wideodermatoskopię, która daje większą niż dermatoskop ręczny możliwość powiększenia: 70-krotnego lub nawet

100-krotnego (dostępne są też aparaty, które umożliwiają 800-krotne powiększenie cyfrowe). Dodatkową zaletą wideodermatoskopów jest możliwość rejestracji obrazu na nośniku cyfrowym i przez to monitorowanie ewolucji zmian skórnych.

Dermatoskopia cyfrowa odgrywa istotną rolę w monitorowaniu pacjentów z licznymi znamionami. W zespole znamion atypowych oraz osobom z rodzinnym wywiadem w kierunku czerniaka daje możliwość oceny znamion na przestrzeni czasu.

Zarejestruj się na dermatoskopię